Choroby zakaźne – Najważniejsza jest wiedza

Choroby zakaźne wywołane są przez drobnoustroje (bakterie, wirusy, grzyby, roztocza), toksyczne produkty, a także pasożyty lub inne czynniki chorobotwórcze, które ze względu na charakter i sposób szerzenia stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Wiedza o możliwościach profilaktyki, alarmujących symptomach, które powinny skłonić do wizyty u lekarza, a następnie skrupulatne przestrzeganie zaleconej terapii są najistotniejsze. Najczęściej diagnozę można postawić na podstawie objawów. W wielu przypadkach jednak przebieg może nie być typowy i wówczas zaleca się wykonanie badań laboratoryjnych, które mogą potwierdzić zakażenie. Zwykle są to badania krwi lub wymazy z jamy nosowo-gardłowej.

Liczy się czas

Szereg chorób zakaźnych, z którymi mamy do czynienia w poradni występuje tylko w wieku dziecięcym. Zazwyczaj przebiegają w sposób łagodny, ale mogą również prowadzić do poważnych powikłań. Z tego powodu stosuje się szczepienia ochronne, zapobiegające zachorowaniom.

W naszej klinice w Poznaniu leczymy także szczególnie niebezpieczne dla zdrowia choroby wątroby (zapalenie typu B i C) oraz te przenoszone drogą płciową. Większość z nich można wyleczyć, ale leczenie powinno się zacząć możliwie jak najszybciej.

Lekarz

* Prof. dr hab. med. Jacek Juszczyk

godziny przyjęć:wtorek 15.00

cena:250 zł.