Badanie echo serca – na czym polega i kiedy należy je wykonać

Badanie echo serca – na czym polega i kiedy należy je wykonać

Ultrasonokardiografia – echo serca, inaczej nazywana też echokardiografią czy UKG – pozwala wykryć wiele zaburzeń kardiologicznych. Wykonuje się ją zarówno u dorosłych, dzieci, jak i u płodu. Jak wygląda takie badanie i jak się do niego przygotować? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego przeprowadzenia? Gdzie w Poznaniu można wykonać USG mięśnia sercowego i jaka jest jego cena? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Najważniejszy organ ludzkiego ciała

Serce zapewnia sprawne funkcjonowanie całego organizmu. To rodzaj samoczynnie i rytmicznie pracującej pompy mięśniowej. Ma ona za zadanie przetaczanie krwi z żył do tętnic i utrzymywanie w nich odpowiedniego ciśnienia. Szacuje się, że około 46% zgonów w Polsce nastąpiło z powodu chorób kardiologicznych, do których zalicza się między innymi:

  • chorobę wieńcową,
  • zawał,
  • zaburzenia rytmu serca – migotanie przedsionków oraz arytmie komorowe,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • wady zastawek – ich zwężenie oraz niedomykanie.

Wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości daje szanse na właściwe leczenie, normalne funkcjonowanie i długie życie. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Można się na nie zapisać w przychodni w Poznaniu. Ceny za USG, EKG, echo serca płodu z Dopplerem są zróżnicowane.

Czym jest echo serca?

Echokardiografia serca to metoda diagnostyki obrazowej. Polega na badaniu struktur serca i dużych naczyń krwionośnych za pomocą ultradźwięków – zazwyczaj fal o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Fale dźwiękowe są przesyłane przez ciało za pomocą sondy wyposażonej w specjalny przetwornik. Odbijają się one od mięśnia sercowego i wracają do urządzenia w postaci dźwięku – echa. To technika nieinwazyjna oraz bezbolesna.

. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje badania:

  • przez klatkę piersiową,
  • przez przełyk,
  • z Dopplerem.

Dzięki dokładnemu obrazowi na monitorze aparatu USG można: zobaczyć, czy serce pacjenta ma prawidłową budowę, sprawdzić rytm, ocenić pracę zastawek, zweryfikować sposób przepływu krwi pomiędzy komorami a przedsionkami.

Wskazania

Badanie echokardiograficzne wchodzi w skład wysokospecjalistycznej diagnostyki kardiologicznej. Wskazaniem do jego wykonania są między innymi:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • choroba niedokrwienna,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • migotanie przedsionków,
  • przebyty zawał,
  • zakrzepica,
  • ciąża – UKG płodu.

Przeciwwskazania

Warto podkreślić, że USG serca jest badaniem nieinwazyjnym i można je wykonywać wielokrotnie. Są jednak sytuacje, kiedy należy zachować szczególne środki ostrożności. Nie zaleca się przeprowadzać echa serca przez przełyk przy chorobach początkowego odcinka układu pokarmowego, m.in. przy zwężeniu przełyku, owrzodzeniach, guzach czy przy skazie krwotocznej.

Jeśli pacjent przyjmuje jakieś leki na stałe, np. na nadciśnienie, powinien o tym poinformować lekarza, gdyż może to mieć wpływ na interpretację wyników badań.

Jak się przygotować do echokardiografii serca?

Wszystko zależy od wybranej metody. Na UKG przez klatkę piersiową czy z efektem Dopplera wystarczy przyjść do gabinetu w Poznaniu w wyznaczonym terminie. Nie ma żadnych dodatkowych zaleceń.

Jak wygląda badanie echo serca przez przełyk i jak się do niego przygotować? Pacjent musi być na czczo. Ostatni posiłek należy spożyć nie później niż 6 godzin przed ultrasonokardiografią, na którą najlepiej stawić się z osobą towarzyszącą. Po echokardiografii można bowiem odczuwać ogólne osłabienie organizmu. W takim stanie niewskazane jest też prowadzenie samochodu.

Przebieg badania – co warto wiedzieć?

Do badania przez klatkę piersiową trzeba zdjąć górną część garderoby i ułożyć się na kozetce na lewym boku i z lewą ręką umieszczoną pod głową, a prawą – wzdłuż ciała. Podczas wykonywania UKG lekarz może poprosić pacjenta o zmianę pozycji – ułożenie się na plecach, a także wstrzymanie na chwilę oddechu.

Następnie nanosi się na skórę klatki piersiowej żel ultrasonograficzny. To znacznie ułatwia rozchodzenie się fal ultradźwiękowych. Za pomocą głowicy aparatu USG lekarz bada struktury serca – także płodu. Na ekranie monitora pokazuje się bardzo wyraźny obraz.

Niekiedy zachodzi potrzeba wykonania echokardiografii przez przełyk. To bardzo dokładna technika, a wskazaniami do jej przeprowadzenia są między innymi:

  • otyłość,
  • deformacja klatki piersiowej,
  • ocena funkcji wszczepionych zastawek.

Przed zastosowaniem tej metody lekarz najpierw znieczula sprayem tylną ścianę gardła. W szczególnych przypadkach podaje się też leki uspokajające. Następnie specjalista wprowadza do jamy ustnej pacjenta sondę na głębokość ok. 30 do 40 cm. Pozwala to na uzyskanie precyzyjnego obrazu struktur serca.

Jak długo trwa badanie i czy jest bezpłatne?

Wszystko zależy od rodzaju badania. Echokardiografia:

  • przez klatkę piersiową – jest całkowicie bezpieczna i trwa od 10 do 30 minut,
  • przez przełyk – zajmuje około 10 minut. Przypomina ona gastroskopię, jest całkowicie bezpieczna i raczej nie niesie ryzyka poważnych powikłań,
  • z Dopplerem – trwa od około 15 do 30 minut.

USG  mięśnia sercowego można wykonać bezpłatnie, jeśli dana przychodna ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. W takim przypadku niezbędne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub kariologa. Istnieje też możliwość zrobienia  echokardiografii odpłatnie. Ile kosztuje  echo serca w PoznaniuCena  podstawowego UKG wynosi około 160 zł, badanie z Dopplerem zaś to średnio 200-300 zł. Pacjent otrzymuje wyniki wraz z opisem. Należy się z nimi zgłosić do lekarza kierującego, który je zinterpretuje i w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie albo poszerzy diagnostykę.

Kiedy wykonuje się echo serca z Dopplerem

To badanie przy pomocy aparatu ultrasonograficznego z wykorzystaniem tzw. efektu Dopplera. Pozwala dokładnie ocenić stan naczyń krwionośnych – zwłaszcza tętnic i żył. Wykonuje się je głównie u pacjentów:

  • ze zmianami miażdżycowymi,
  • chorobami zatorowymi,
  • z podejrzeniem tętniaka.

Wybór tej metody może zapobiec różnym powikłaniom, m.in. udarom mózgu, zatorom płucnym czy zawałom serca. Wyróżnia się kilka technik badania echa serca z Dopplerem, np. z zastosowaniem fali ciągłej. Metoda ta wykorzystywana jest w analizie przepływu krwi przez zastawki czy też przy określeniu parametrów tętna dziecka w łonie matki. Echo serca płodu wykonuje się pomiędzy 20 a 24 tygodniem ciąży, gdy wcześniej zostały stwierdzone nieprawidłowości w tzw. badaniu połówkowym. Pozwala to zdiagnozować wady zastawkowe serca oraz zaburzenia jego rytmu i funkcji.

Echo serca u dzieci

Jak wygląda badanie USG serca u najmłodszych pacjentów i jak się do niego przygotować? Wszystko przebiega tak samo, jak u dorosłych. Zdecydowanie rzadziej jednak wykonuje się echokardiografię na czczo. Zazwyczaj zaleca się, aby dziecko było najedzone i wyspane. Jest wówczas znacznie spokojniejsze. Aby zminimalizować stres u swojej pociechy, rodzic może ją trzymać na kolanach. Ułatwi to lekarzowi przeprowadzenie badania.

Zadbaj o zdrowie swojego serce

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm. Choroby układu krążenia, obok cukrzycy i nowotworów, są najczęstszą przyczyną zgonów. Wielu z nich można by uniknąć. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o okresowych wizytach u kariologa i podstawowych badaniach profilaktycznych. EKG, UKG z  Dopplerem, USG czy echo serca płodu wykonuje między innymi prywatna przychodnia Ars Medic w Poznaniu. Aktualne ceny można sprawdzić online. Na pewno już wiesz, jak wygląda echokardiografia i jak się do niej przygotować. Nie zwlekaj, już dziś zadbaj o swoje zdrowie, daj sobie szansę na długie i aktywne życie.