USG jamy brzusznej – Poznań

USG jamy brzusznej jest jednym z najczęściej wykonywanych badan w naszej przychodni w Poznaniu. Wykonuje się je, aby zbadać stan takich narządów jak: wątroba, nerki, trzustka, śledziona, ale i pęcherzyka żółciowego, aorty, pęcherza, gruczołu krokowego czy macicy. Do wykonania USG jamy brzusznej wskazaniem są m.in.: wymioty, nudności, biegunka, częste bóle brzucha, niepokojące stwardnienia, komplikacje związane z oddawaniem moczu lub stolca, krwawienie z przewodu pokarmowego oraz nieprawidłowe wyniki badań.

Przygotowanie i przebieg

Do USG jamy brzucha trzeba się wcześniej przygotować. Na badanie trzeba przyjść na czczo, ostatni posiłek najlepiej spożyć około 8 godzin przed ultrasonografią, nie powinno się również palić. Najlepiej też przyjąć preparat przeciw wzdęciom, aby zwiększyć widoczność narządów. Przed badaniem wskazane jest wypicie 2-3 szklanek niesłodzonej herbaty albo niegazowanego napoju. Warto przynieść ze sobą wcześniejsze wyniki badań. USG jamy brzusznej odbywa się w pozycji leżącej. Lekarz pokrywa głowicę aparatury żelem i przesuwa nią po ciele pacjenta, obserwując jednocześnie obraz na monitorze. Podczas badania trzeba kilka razy nabrać i zatrzymywać na jakiś czas powietrze w płucach. W przypadku badania nerek, specjalista może poprosić o przewrócenie się na bok. Badanie trwa kilka minut, jest bezbolesne i nieinwazyjne. W Ars Medic w Poznaniu koszt USG jamy brzusznej wynosi 200 zł a z konsultacją 250 zł.

Czym jest USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej jest badaniem obrazowym, stosowanym w celach diagnostycznych. W Ars Medic w Poznaniu przeważnie zaleca się jego wykonanie, gdy podejrzewa się występowanie nieprawidłowości w obrębie narządów znajdujących się w okolicy brzucha czy zaliczających się do elementów układu pokarmowego. W tym zlokalizowanym w połowie tułowia obszarze znajdują się różne organy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu (m.in. żołądek, wątroba, trzustka), więc szybkie wykrywanie wszelkich możliwych zaburzeń ich pracy stanowi bardzo istotną kwestię w kontekście zdrowia Pacjenta.

U kogo wykonuje się USG jamy brzusznej?

Ból brzucha jest dość powszechnym problemem. Z tego powodu zarówno u młodszych, jak i starszych osób, kobiet, a także mężczyzn, wykonuje się nieinwazyjne badania tej części ciała — np. USG jamy brzusznej. Poznań oraz okolice tego miasta stanowią obszar, z jakiego do naszej przychodni zgłaszają się Pacjenci, u których wykonujemy taką diagnostykę, jeśli okaże się ona konieczna do przeprowadzenia w celu określenia przyczyn problemu.

Gdzie można wykonać USG brzucha?

Poznań to miasto, w którym znajduje się nasza prywatna przychodnia, gdzie wykonywane są badania takie jak USG jamy brzusznej. Przeprowadzaniem tego rodzaju diagnostyki zajmują się wyłącznie doświadczeni oraz wykwalifikowani specjaliści — może je zrealizować np. ginekolog w przypadku osoby zgłaszającej się do niego z bólem brzucha. Zachęcamy do tego, by nie lekceważyć takich dolegliwości i zgłosić się z nimi do jednego z lekarzy przyjmujących Pacjentów w placówce Ars Medic w Poznaniu.