Jednym z prężniej rozwijających się działów medycyny i jednocześnie złożoną specjalnością lekarską, jest dermatologia, która specjalizuje się w badaniu skóry, a także różnego rodzaju jej schorzeń. Czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina, kim jest lekarz dermatolog, kiedy warto się do niego udać? Na te oraz inne pytania poszukamy odpowiedzi w poniższym artykule.
Skóra stanowi jeden z największych narządów ludzkiego organizmu, będąc dla niego pewnego rodzaju ochroną oraz barierą. Każdego dnia jest poddawana działaniu różnorodnych czynników zewnętrznych takich jak, chociażby: promieniowanie słoneczne, substancje toksyczne czy zanieczyszczenia chemiczne. Nic więc dziwnego, że jest silnie narażona na rozwój stanów zapalnych i chorobowych, w których leczeniu specjalizuje się dermatolog.
Dermatologia – czym się zajmuje?
To dziedzina medycyny, która trudni się badaniem oraz opisem struktury i funkcji skóry, a także leczeniem jej schorzeń. Jednocześnie jest to złożona specjalność medyczna, obejmująca między innymi anatomię, fizjologię skóry, podstawową wiedzę alergologiczną, choroby skórne współistniejące ze schorzeniami ogólnoustrojowymi oraz podstawy kosmetologii lekarskiej.
Dyscypliny, które wywodzą się z dermatologii i są z nią w jakiś sposób powiązane to:
- wenerologia – skoncentrowana na rozpoznawaniu i leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową,
- chirurgia skóry (dermatochirurgia) – obejmująca ogół zagadnień chirurgicznych w leczeniu schorzeń skórnych oraz tkanki podskórnej,
- kosmetologia – zajmująca się badaniem, pielęgnacją, a także przywracaniem atrakcyjności fizycznej ludzkiego ciała za pomocą różnego rodzaju środków i zabiegów kosmetycznych,
- pediatria dermatologiczna – ukierunkowana na badanie, opisywanie oraz zwalczanie chorób skórnych u dzieci i młodzieży,
- dermatologia alergologiczna – łączy w sobie elementy dermatologii i alergologii – zajmuje się badaniem schorzeń stanowiących skutek reakcji alergicznych,
- estetologia medyczna – wraz ze współczesną medycyną estetyczną nastawiona na dbanie o zdrowy i piękny wygląd ciała,
- psychodermatologia – dyscyplina na styku dermatologii oraz psychologii, która powstała jako odpowiedź na przypadki współwystępowania symptomów psychologicznych z niektórymi objawami skórnymi lub chorobami dermatologicznymi.
Kim jest dermatolog?
Jest to wykwalifikowany lekarz medycyny, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem różnego rodzaju schorzeń skórnych. Co ważne, do zadań dermatologa należy nie tylko przeprowadzanie wywiadu medycznego oraz próbowanie znalezienia przyczyny zaistniałej choroby. Specjalista ten pobiera zeskrobiny skórne w celu badania laboratoryjnego, wykonuje różne testy chemiczne i biologiczne w celu wykrycia chorobotwórczych mikroorganizmów oraz ogląda preparaty pod mikroskopem.
Do czynności, jakie powinien wykonywać dobry dermatolog, należy ponadto zaliczyć usuwanie znamion i innych zmian skórnych, likwidowanie blizn przy użyciu dermabrazji, a także przepisywanie i ordynowanie leków, w tym kremów, maści, laseroterapii itp.
W jakich przypadkach warto udać się do dermatologa?
Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, że odwiedzenie lekarza jest konieczne, kiedy zmagamy się już z jakimś problemem, wizyta u dermatologa może mieć też charakter profilaktyczny. Szczególne istotnym elementem profilaktyki jest regularne badanie oraz kontrolowanie stanu znamion i pieprzyków, zwłaszcza w miejscach, w których nie możemy ich sprawdzać samodzielnie (np. na plecach, pośladkach). Podczas wizyty specjalista oceni, czy zmiany na naszej skórze są niegroźne. Jeśli zauważy, że któraś z nich jest niepokojąca, wówczas zleci szczegółową diagnostykę.
Na wizytę u dobrego dermatologa warto też zdecydować się, jeżeli mamy problem z:
- łuszczącą, suchą i swędzącą się skórą,
- grzybicą skóry lub paznokci,
- zmianami trądzikowymi,
- pękającymi naczynkami,
- nadmiernym wypadaniem włosów,
- nienaturalnym wyglądem paznokci.
Poza tym z dermatologiem warto skontaktować się także wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie samodzielnie rozpoznać swojego rodzaju skóry. Występuje wiele jej charakterystyk, dlatego niektórzy mogą mieć kłopot z ustaleniem, czy mają skórę normalną, przesuszoną, tłustą, mieszaną lub wrażliwą. Dzięki temu będziemy mogli dobrać odpowiednie kosmetyki, a co za tym idzie, osiągnąć lesze efekty w pielęgnacji. Fachowa wiedza dobrego dermatologa w tym zakresie może być niezwykle przydatna.
Gdzie szukać poradni dermatologicznych?
Na terenie naszego kraju działa wiele specjalistycznych poradni dermatologicznych, świadczących usługi prywatne oraz w ramach kontraktów nawiązanych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeśli interesuje Cię dobry dermatolog w Wielkopolsce, możesz zdecydować się na odwiedzenie prywatnej przychodni lekarskiej Ars Medic zlokalizowanej w dogodnym miejscu na obszarze Poznania. Specjalista służy pomocą między innymi w przypadku atopowego zapalenia skóry, zakażeń tkanki podskórnej, a także schorzeń o charakterze grudkowo-złuszczającym (np. liszaj płaski, łuszczyca, łupież różowy Giberta).