Czym zajmuje się endokrynolog?

Niektórzy pacjenci uważają, że endokrynolog zajmuje się głównie schorzeniami tarczycy. W rzeczywistości, ten specjalista poszukuje przyczyn różnych chorób i zaburzeń w nieprawidłowo działającym układzie hormonalnym. Endokrynologia koncentruje się więc na gruczołach wydzielania wewnętrznego.

Kiedy udać się do endokrynologa?

Istnieje wiele problemów, które mogą wskazywać na schorzenia układu hormonalnego. Można wymienić następujące objawy, które mogą być niepokojące i zachęcić do wizyty u endokrynologa:

  • nagłe zmiany wagi, czyli chudnięcie lub tycie, które nie są związane ze zmianą diety, ciążą, dorastaniem,
  • zmiany skórne, głównie trądzik oraz przetłuszczanie lub przesuszanie się skóry,
  • zaburzenia menstruacji, na przykład brak miesiączki lub pojawianie się nagłych krwawień (w tym wypadku najlepiej udać się do ginekologa),
  • wahania nastrojów, które mogą być spowodowane przez zmiany w gospodarce hormonalnej

Jak można zauważyć, symptomy wyżej wymienione nie są specyficzne i mogą dotyczyć różnych chorób. Na przykład wahania nastroju mogą być związane z depresją, a zmiany wagi z bulimią. Tym samym należy zawsze brać pod uwagę ogólny obraz kliniczny choroby. Poszukując dobrego endokrynologa w Poznaniu można skontaktować się z naszą poradnią endokrynologiczną

W naszym centrum medycznym, lekarz specjalista weźmie pod uwagę różnego rodzaju objawy, a także stwierdzi, czy konieczne jest podjęcie leczenia.

Warto zaznaczyć, że pacjenci zastanawiają się nad przyczynami, które wywołały u nich konkretne zaburzenia. Można uznać, że wśród najczęstszych powodów schorzeń hormonalnych wymienia się starzenie organizmu, długo oddziałujący stres, nagłe zmiany życiowe lub kryzysy, związki chemiczne i fizyczne oddziałujące na organizm, a także współwystępujące choroby takie jak nowotwory, otyłość. Do lekarza tej specjalności warto się także w przypadku problemów z płodnością. Endokrynolog dokładnie sprawdzi poziom hormonów u danej pacjentki, a także oceni jaki może być powód niemożności poczęcia dziecka. Co ważne, lekarz taki przeprowadza wywiad dotyczący nie tylko życia seksualnego, ale także kwestii związanych z problemami ze snem, wypadaniem włosów, pojawianiem się trądziku lub dodatkowego owłosienia. W ten sposób, można uzyskać pełen obraz danego zaburzenia i zdecydować, jakie kroki podjąć, aby pacjentka była w stanie zajść w ciążę. Warto także zaznaczyć, że do takiego specjalisty mogą udać się mężczyźni, którzy mają problemy z płodnością, ponieważ w tym wypadku spore znaczenie mogą mieć kwestie hormonalne.

Jakie choroby leczy endokrynolog?

Specjalista do spraw narządów wewnętrznych zajmuje się leczeniem następujących chorób:

  • zaburzeń tarczycy, takie jak niedoczynność lub nadczynność,
  • trzustki,
  • problemy z przysadką mózgową,
  • niepłodności,
  • trądzik, zaburzenia skórne,
  • depresja, zaburzenia nastroju.

Warto zaznaczyć, że do endokrynologa, udać mogą się nie tylko osoby dorosłe, ale także nastolatki, które walczą z problemami skórnymi. Zdarza się, że dermatolog nie jest w stanie pomóc danej osobie, a przepisane maści lub leki nie pomagają. Właśnie dlatego warto udać się do innego specjalisty, który dokładnie zdiagnozuje przyczyny danego zaburzenia, na przykład trądziku, przepisze zupełnie inne leki i zdecyduje, jakie kroki należy podjąć w dalszym leczeniu.

Często zdarza się, że konkretne zaburzenie wymaga zespołu interdyscyplinarnego, składającego się z różnych specjalistów. Zdarza się także, że niektórzy lekarze mają ukończone dwie lub trzy specjalizacje i łączą wiedz pochodzącą z kilku dziedzin. W przypadku osób, które zastanawiają się nad terapią, można skorzystać z pomocy różnych fachowców w Arsmedic, czyli poradni endokrynologicznej w Poznaniu.

Jak wygląda wizyta u endokrynologa?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak dokładnie wygląda spotkanie ze specjalistą od hormonów wewnętrznych i jakie pytania zadaje lekarz. Endokrynolog przeprowadza ogólny wywiad, dotyczący niepokojących symptomów oraz problemów pacjenta. Następnie, lekarz może zlecić różnego rodzaju badania takie jak morfologia, analiza moczu, badanie TSH, a także USG tarczycy. Na podstawie wyników, specjalista stwierdza, jakie środki lecznicze należy podjąć. W niektórych przypadkach konieczne są leki, w innych zmiana trybu życia, a w jeszcze innych zabieg lub operacja. Dobry endokrynolog w Poznaniu, w naszej przychodni, jest w stanie wyleczyć z wielu poważnych zaburzeń, a także poprawić jakość życia danego pacjenta. Kluczowe znaczenie ma dokładny wywiad oraz sprawdzenie objawów, a następnie diagnoza oraz podjęcia właściwego procesu leczenia. Dzięki temu możliwe jest szybkie rozpoczęcie działań naprawczych w stosunku do organizmu pacjenta. W naszej poradni, wszyscy lekarze są osobami z doświadczeniem, a także przejawiający cechy takie jak otwartość, komunikatywność i chęć pomocy pacjentom. Zapraszamy do Arsmedic osobiście, a także na naszą stronę internetową