Ginekolog – kto to taki?

Jednym z najczęściej przeprowadzanych badań diagnostycznych u kobiet jest badanie ginekologiczne, którego głównym celem jest ocena narządów rodnych. Wizyty u ginekologa bywają dla wielu pacjentek krępujące, tymczasem tak naprawdę jest to taki sam specjalista, jak każdy inny lekarz. Dowiedz się więcej, czym dokładnie zajmuje się ginekologia i jak przygotować się do wizyty w poradni ginekologicznej.

 

Czym zajmuje się ginekologia?

Jest to dział medycyny specjalizujący się w profilaktyce oraz leczeniu schorzeń żeńskiego układu płciowego. Co istotne, ginekologia nie skupia się wyłącznie na narządach rodnych kobiet. W zakres tej dyscypliny wchodzą również różnego rodzaju zaburzenia, które są związane z piersiami (np. torbiele, choroby nowotworowe sutka). Ponadto dziedzina ta jest ściśle związana z położnictwem, a lekarze pracujący w klinikach ginekologicznych mogą mieć różne dodatkowe specjalizacje takie jak, chociażby ginekolog położnik, aby móc kompleksowo zadbać o zdrowie kobiet.

 

Kim jest ginekolog?

To specjalista w dziedzinie ginekologii, który zajmuje się zdrowiem kobiet w każdym wieku, począwszy od dziecięcego, poprzez wiek nastoletni, aż po dorosłość oraz okres dojrzały. Jego miejscem pracy może być szpital, poradnia lub klinika ginekologiczna. Poza tym, że specjalizuje się w rozpoznawaniu, różnicowaniu i leczeniu różnego rodzaju dolegliwości związanych z układem rozrodczym, zajmuje się także prowadzeniem ciąży oraz udzielaniem fachowych porad z zakresu antykoncepcji.

 

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa?

Specjaliści zgodnie twierdzą, że poradnia ginekologiczna powinna zostać odwiedzona przez każdą kobietę, która nie ukończyła dwudziestego roku życia. Pierwszą wizytę u specjalisty ginekologa najlepiej zaplanować w okresie po rozpoczęciu miesiączkowania, ale przed rozpoczęciem współżycia seksualnego. Osoba niepełnoletnia na wizytę musi zgłosić się z mamą lub prawnym opiekunem. Warto dodać, że nie każdy lekarz może zgodzić się na badanie na podstawie pisemnej zgody. Niektórzy specjaliści wymagają przeprowadzenia osobistej rozmowy z opiekunem.

Na to, w jakim wieku zostanie umówiona wizyta w klinice ginekologicznej, mogą mieć także wpływ różnego rodzaju symptomy, które powinny skłonić do zasięgnięcia porady lekarskiej. Zalicza się do nich między innymi ból, uczucie pieczenia lub swędzenia okolic intymnych, nieregularne miesiączkowanie, upławy, a także plamienia.

 

Jakie badania wykonuje ginekolog?

Podstawowym badaniem przeprowadzanym przez specjalistę z zakresu ginekologii jest badanie na tzw. fotelu ginekologicznym. Jest ono wykonywane przy pomocy specjalnego wziernika, dzięki któremu lekarz może uwidocznić tarczę, a następnie szyjkę macicy. Podczas takiego badania może zostać także pobrany materiał do cytologii.

Pozostałe badania wykonywane w poradniach ginekologicznych to:

  • USG dopochwowe, które pozwala precyzyjnie ocenić stan narządów rodnych i wychwycić nawet niewielkie nieprawidłowości,
  • badanie dwuręczne, umożliwiające sprawdzenie rozmiaru oraz ruchomości macicy i przydatków,
  • kolposkopia, dająca możliwość wykrywania przedklinicznych postaci nowotworu szyjki macicy, a polega na oglądaniu jej powierzchni, dolnej części jej kanału i pochwy przy zastosowaniu specjalistycznego urządzenia nazywanego kolposkopem,
  • badanie piersi, stanowiące jeden z elementów procesu zapobiegania oraz wczesnego wykrywania raka piersi,
  • w razie konieczności ginekolog może zlecić wykonanie dodatkowych badań, np. obrazowych i laboratoryjnych (badanie ogólne moczu, badania bakteriologiczne itp.).
 

W jakich przypadkach udać się do ginekologa?

Z wizyty w poradni ginekologicznej można skorzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – nie jest wymagane skierowanie od lekarza rodzinnego. Jeśli istnieje taka możliwość, lekarza najlepiej odwiedzić kilka dni po miesiączce, gdyż jest to najlepszy czas na ocenę piersi i narządu rodnego, a także na ewentualne pobranie materiału do cytologii.

Wskazania do wizyty u ginekologa to przede wszystkim:

  • upławy, swędzenie i pieczenie pochwy oraz sromu,
  • ostre lub przewlekłe bóle w podbrzuszu,
  • nieregularne miesiączkowanie lub zatrzymanie miesiączki,
  • nieprzyjemny zapach wydobywający się z narządów płciowych,
  • silne, uciążliwe bóle menstruacyjne,
  • plamienie między miesiączkami,
  • powiększenie łechtaczki,
  • problemy z zajściem w ciążę,
  • dolegliwości bólowe odczuwane podczas współżycia.
 

Gdzie znaleźć poradnię ginekologiczną?

W Polsce na chwilę obecną działa wiele klinik ginekologicznych, które przyjmują kobiety w każdym wieku. Wśród nich znajdują się zarówno placówki świadczące usługi prywatne, jak i w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeśli interesuje Cię sprawdzona poradnia ginekologiczna w Poznaniu, wówczas możesz zgłosić się na wizytę do przychodni lekarskiej Ars Medic. Zatrudnieni w niej specjaliści oferują pełną diagnostykę oraz kompleksowe leczenie w zakresie różnego rodzaju schorzeń ginekologicznych. Ponadto przychodnia prowadzi działania profilaktyczne dotyczące chorób nowotworowych szyjki macicy i sutka.