Kim jest kardiolog?

Nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, choroba wieńcowa – to tylko przykładowe schorzenia układu krążenia, z którymi z roku na rok zmaga się coraz większa liczba osób. Niehigieniczny tryb życia, wysokokaloryczna dieta, a także brak ruchu powodują, że z problemami kardiologicznymi borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni w coraz młodszym wieku. Kiedy zaczyna chorować serce, wówczas należy odwiedzić specjalistyczną poradnię kardiologiczną. Czym dokładnie zajmuje się kardiologia oraz kim jest kardiolog? Zachęcamy do lektury.

 

Kilka słów o historii kardiologii

Kardiologia jest dziedziną medycyny zajmującą się rozpoznawaniem oraz leczeniem wad i chorób układu sercowo-naczyniowego. O tym, że mięsień sercowy od zawsze był traktowany przez ludzkość za jeden z najważniejszych organów, mogą świadczyć, chociażby malowidła ścienne z epoki kamienia w Hiszpanii. Około 3000 lat przed naszą erą został skonstruowany pierwszy kieszonkowy wodny zegar przeznaczony do mierzenia ciśnienia, jednak początki nowoczesnej kardiologii są związane z XVII wiekiem.

Choroby układu krążenia zyskały na znaczeniu wraz z nadejściem XX wieku. To właśnie wtedy wykrystalizowała się kardiologia jako samodzielna dziedzina medycyny. Sto lat później dyscyplina ta była praktykowana już nie tylko w klinikach i szpitalach, ale także w poradniach kardiologicznych, które zaczęto tworzyć na skutek coraz większej zachorowalności ludzi na schorzenia układu krążenia.

 

Co wchodzi w zakres kardiologii?

Lekarze kardiolodzy są skoncentrowani nie tylko na leczeniu i diagnozowaniu wrodzonych oraz nabytych wad serca, ale zajmują się również naczyniami krwionośnymi. W kręgu zainteresowań kardiologii znajduje się cały układ krążenia oraz choroby sercowo-naczyniowe takie jak, chociażby: nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. W procesie rozpoznawania i leczenia chorób, które nie są bezpośrednio związane z mięśniem sercowym, dochodzi do nakładania się na siebie różnych dyscyplin naukowych takich jak neurologia, angiologia oraz pulmonologia.

Współczesna kardiologia obejmuje kilka podspecjalności:

  • kardiologia nieinwazyjna, która jest ukierunkowana na rozpoznawanie oraz leczenie chorób serca i układu krążenia bez ingerowania w struktury organizmu,
  • kardiologia inwazyjna, nazywana także interwencyjną, umożliwiająca leczenie chorób układu krążenia bez otwierania klatki piersiowej,
  • kardiologia dziecięca, zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób serca u dzieci oraz młodzieży,
  • kardiochirurgia, skoncentrowana na operacyjnym leczeniu serca, w tym między innymi na dokonywaniu przeszczepów mięśnia sercowego, wstawianiu rozruszników itp.
 

Czym zajmuje się kardiolog?

Jest to specjalista zajmujący się schorzeniami układu krążenia, czyli wszystkimi tymi chorobami, które dotyczą mięśnia sercowego oraz naczyń krwionośnych. Kardiolog leczy pacjentów cierpiących między innymi na takie schorzenia jak: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, wrodzone i nabyte wady serca, choroby osierdzia, udary mózgu oraz schorzenia zakrzepowo-zatorowe.

Do najważniejszych zadań, z jakimi musi zmierzyć się każdy lekarz kardiolog, zalicza się:

  • diagnozowanie i badanie wad serca, chorób układu krążenia oraz naczyń krwionośnych,
  • przeprowadzanie badań inwazyjnych i nieinwazyjnych,
  • kwalifikowanie do zabiegów operacyjnych,
  • sprawowanie opieki pooperacyjnej,
  • wsparcie podczas rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami układu krążenia.

Do zadań kardiologa, niezależnie od tego, czy pracuje w klinice, czy w poradni kardiologicznej, należy także prowadzenie działalności mającej na celu promowanie zdrowego stylu życia oraz zachęcanie do poddawania się regularnym badaniom profilaktycznym.

 

Jakie badania wykonuje kardiolog?

Badania, które są wykonywane przez kardiologa w celu diagnozy chorób i wad serca to przede wszystkim:

  • EKG spoczynkowe, które służy do zapisu zmian napięć elektrycznych powstających w mięśniu sercowym,
  • echo serca, czyli nieinwazyjne badanie, które pozwala na dokładną ocenę pracy serca,
  • RTG klatki piersiowej, dostarczające wielu ważnych informacji na temat stanu układu krążenia,
  • rezonans magnetyczny MRI, który w kardiologii jest wykorzystywany głównie do rozpoznawania patologii obecnych w mięśniu sercowym,
  • echokardiograficzna próba obciążeniowa, polegająca na wykorzystaniu różnego rodzaju testów pobudzających kurczliwość lub wywołujących kontrolowane niedotlenienie serca, dzięki której można uzyskać np. informacje na temat rozległości niedokrwienia mięśnia sercowego.
 

Poradnia kardiologiczna – kto i kiedy powinien ją odwiedzić?

Do wizyty u kardiologa powinien nas skłonić przede wszystkim powtarzający się ból w klatce piersiowej, gdyż może on wskazywać na rozwijającą się chorobę wieńcową. Ponadto warto obserwować, czy nie dolegają nam duszności, zwłaszcza po wysiłku fizycznym, uczucie uderzenia krwi do głowy oraz zmiany w rytmie serca. Jeśli interesuje Cię sprawdzona poradnia kardiologiczna w Poznaniu, wówczas możesz zdecydować się na korzystanie z usług specjalistycznej przychodni Ars Medic funkcjonującej od 1993 roku. W placówce zlokalizowanej w dogodnej części stolicy Wielkopolski można uzyskać kompleksową pomoc kardiologiczną zarówno przy schorzeniach układu krążenia, jak i wrodzonych oraz nabytych wadach serca.